en
ENSEMBLE KOMPOPOLEX

Ensemble KOMPOPOLEX to trio specjalizujące się w muzyce najnowszej. Wykonują utwory zaangażowane i angażujące, często porzucają swoje instrumenty na rzecz kabli, keyboardów, tańca i śpiewu. W jego skład wchodzą Aleksandra Gołaj (perkusja), Rafał Łuc (akordeon) i Jacek Sotomski (komputery).

Aleksandra Gołaj - na stałe związana z Orkiestrą Symfoniczną NFM Filharmonia Wrocławska. Jako kameralistka regularnie występuje na festiwalach związanych z muzyką współczesną m. in. MUSMA, Musica Polonica Nova, Musica Electronica Nova, ISCM World Music Days 2014, Poznańska Wiosna Muzyczna, Muzyka na Szczytach, Warszawska Jesień. W latach 2015-2018 wykładowca Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Zaangażowana w umuzykalnianie młodzieży. Bierze udział w pilotażowym projekcie Dolnośląskiego Towarzystwa Muzycznego, polegającym na wprowadzeniu orkiestr dętych jako zajęć pozalekcyjnych. 

Rafał Łuc, wielokrotnie nagradzany muzyk, akordeonista. Absolwent Royal Academy of Music w Londynie, Musikene w San Sebastian, Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, w której zatrudniony jest na stanowisku adiunkta. We wrześniu 2018 r. uzyskał tytuł doktora habilitowanego, dwukrotnie kandydat do nominacji Paszportów Polityki. Koncertuje na całym świecie solo, kameralnie oraz z takimi zespołami orkiestrowymi jak BBC Symphony Orchestra, London Sinfonietta, Aurora Orchestra, Rambert Dance Company, NFM Filharmonią Wrocławską. 
Dokonał ponad 80 prawykonań i polskich premier wzbogacając znacznie literaturę akordeonową. Jego nagrania znajdują się na 10 płytach CD. Neil Fisher z dziennika ‘The Times’ określił Rafała Łuca jako: ‘dojrzałego muzyka wyróżniającego się głębokim zaangażowaniem w wykorzystanie całego potencjału swojego instrumentu’. 

Utwory Jacka Sotomskiego były wykonywane na festiwalach World Music Days, Warszawska Jesień, BIFEM w Bendigo (Australia), Ostrava Music Days, Musica Polonica Nova, Musica Electronica Nova, oprócz tego jako wykonawca wystąpił na Festival Licences w Paryżu, Ring Ring w Belgradzie, Cinemascope w Mińsku. W 2018 roku był nominowany do nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Odkrycie Roku. W 2011 roku założył z Mikołajem Laskowskim duet sultan hagavik, z którym dwa lata po rozpoczęciu działalności wygrał nagrodę nurtu OFF na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.